Drukuj
Odsłony: 6850

Dziś rozmawiamy z Filipem Szołowskim, współwłaścicielem LABOSPORT Polska, firmy organizującej GARMIN Iron Triathlon, trenerem, byłym zawodnikiem, mężem i ojcem. Dzień dobry.

- Dzień dobry.

Na wstępie chcieliśmy Ci podziękować za zaproszenie akcji „Biegiem na pomoc" do tegorocznego cyklu GARMIN Iron Triathlon i poprosić o wytłumaczenie naszym czytelnikom, na czym polega charytatywny wymiar tego cyklu.

- Przede wszystkim podziękowania powinny należeć się zawodnikom biorącym udział w naszym cyklu, bo to oni wspierają Fundację SYNAPSIS. Każda osoba, która zgłosi się i wniesie opłatę startową pomaga dzieciom, bo z każdego wpisowego zostanie przekazane 5zł na fundację.

Za nami zawody w Piasecznie i Ślesinie. Jak je oceniasz?

- Przede wszystkim dopisywała nam doskonała pogoda, a na starcie stanęło już niemal 1000 zawodników. Cieszę się, że na obu imprezach można było podziwiać najlepszych polskich triathlonistów jak i ambasadorów akcji "Biegiem na pomoc". No i największą radość sprawia mi ciągły napływ nowych zawodników do triathlonu na różnym poziomie zaawansowania.

Zapisy na imprezę w Piasecznie skończyły się w jeden dzień. Na czym polega Twoim zdaniem fenomen rosnącej popularności triathlonu w Polsce?

- Tak, zgadza się. Zapisy do Piaseczna trwały zaledwie 24 godziny, a ilość zawodników w Polsce wzrasta z roku na rok. Z pewnością spowodowane jest to obecnością triathlonu w mediach, a także obalenia twierdzenia, że triathlon jest tylko dla najtwardszych! W dużym stopniu przyczynił się do obalenia tego mitu Tomasz Karolak członek Teamu "Biegiem na pomoc", który w 2011 roku po raz pierwszy ukończył Herbalife Triathlon na dystansie 1/2 Ironman i zmieścił się w limicie. Można dodać do tego pojawienie się w kalendarzach imprez dystansu 1/4IM, którego jesteśmy prekursorami w kraju. Ten dystans jest naprawdę dla każdego i w kilka miesięcy można się do niego przygotować od zera!

Kim są zawodnicy organizowanych przez Was zawodów? Jak jest profil przeciętnego triathlonisty startującego w GARMIN Iron Triathlon?

- Przekrój zawodników startujących w naszych imprezach jest naprawdę zróżnicowany. Startują u nas wyczynowcy tacy jak Mikołaj Luft, Marcin Ławicki czy Krzysztof Augustyniak jak i zupełni amatorzy, którzy chcą po raz pierwszy ukończyć triathlon. Różnice na mecie pomiędzy zwycięzcą a ostatnim zawodnikiem sięgają nawet 2 godzin. Potwierdza to jednoznacznie, że triathlon jest dla każdego, a w szczególności dystans 1/4 Ironmana, który rozgrywany jest w cyklu GARMINa.

LABOSPORT Polska sprawuje także opiekę trenerską nad kilkoma ambasadorami akcji. Jak im idzie?

- Tak, nasza firma przygotowuje niektórych zawodników Teamu "Biegiem na pomoc" do tegorocznego sezonu. Poziom zawodników jest dosyć zróżnicowany, a każdy z nich zaczynał od innego pułapu wytrenowania, dlatego też niezwykle istotne jest tutaj indywidualne podejście do zawodnika. Wyznacznikiem dyspozycji z pewnością będzie główny start, który dla każdego jest inny w ty sezonie.

Poza wysoką jakością organizacyjną Wasze zawody wyróżnia także niezwykle przyjazna, wręcz familiarna, atmosfera, którą tworzy obsługa i wolontariusze. Opowiedz nam o tym zespole.

- Naszym założeniem przy tworzeniu cyklu było połączenie prawdziwego ścigania się na najwyższym poziomie, jakie dostarczają nam zawodnicy z najwyższej krajowej półki, jak i niezwykłego klimatu, jaki tworzą zawodnicy i ich rodziny. Obsługa naszych zawodów składa się z 14-20 osób w zależności od trudności terenu na jakim jest rozgrywana impreza. Każda z tych osób jest odpowiednio poinstruowana i co najważniejsze ma konkretne zadanie podczas każdych zawodów. Do tego dochodzą wolontariusze, których jest od 30 do nawet 100 osób.

Słyszeliśmy plotki, że zamierzasz stanąć w tym roku na starcie, którychś z zawodów. Czy to prawda?
- W każdej plotce jest ziarnko prawdy (śmiech).

Jeszcze raz dziękujemy i gratulujemy takiego zespołu. Szalenie miło się biegnie na pomoc w takim towarzystwie.
- Prawdziwą przyjemnością dla nas jest móc biec z Wami!

***

www.irontriathlon.pl
www.facebook.com/irontriathlon
www.labosport.pl
www.facebook.com/labosport