Drukuj
Odsłony: 5294

"Pokaż plecy" to zrealizowana w kwietniu 2014 roku biegowa rozgrzewka przed właściwą częścią akcji "Biegiem na pomoc". Celem, skorelowanej z Miesiącem Wiedzy na Temat Autyzmu oraz inauguracją sezonu biegowego, rozgrzewki było zachęcenie biegaczy do upowszechniania wiedzy na temat autyzmu i podkreślania wagi wczesnego wykrywania tego zaburzenia.

 

Sposób na wsparcie kwietniowej akcji był banalnie prosty i ograniczał się do trzech kroków. Krok 1. to zakup lub samodzielne wykonanie koszulki "uświadamiającej" zawierającej hasło „Szybko! Zwolnij autyzm" i ważny fakt dot. autyzmu „Wczesna diagnoza to dla dzieci szansa na samodzielność". Krok 2. to robienie dobrych wyników sportowych w koszulce "uświadamiającej" podczas treningów i startów w zawodach (zostawiając kogoś za swoimi plecami biegacz pomaga w upowszechnianiu wiedzy na temat autyzmu). Krok 3. to poinformowanie najbliższego otoczenia o osiągniętym wyniku tj. liczbie osób, którym pokazało się tył.

W wyprzedzanie autyzmu u dzieci ponownie zaangażowali się ambasadorzy akcji „Biegiem na pomoc": aktorzy Marcin Dorociński, Bartek Topa, Piotr Nowak i dziennikarz Marek Kacprzak. Oni oraz sympatycy akcji „pokazywali plecy" w największych imprezach biegowych tej wiosny: 9. PZU Półmaratonie Warszawskim i Orlen Warsaw Marathon. 27 kwietnia grupa osób z wiązanych akcją zdobyła biegiem w koszulkach uświadamiających szczyt Śnieżki.