Drukuj
Odsłony: 7284

Już w najbliższą niedzielę 25 maja Iwona Guzowska, Bartek Topa, Piotr Nowak i Robert Rozmus – ambasadorzy akcji „Biegiem na pomoc" – wystartują w zawodach Garmin Iron Triathlon w Piasecznie. Swój start na dystansie ¼ Ironman zadedykują osobom z autyzmem.

- Garmin Iron Triathlon Piaseczno inauguruje sezon startowy grupy ambasadorów „Biegiem na pomoc". W niedzielę wystartuję razem z Iwoną Guzowską, Piotrkiem Nowakiem i Robertem Rozmusem. W grupie ambasadorów są także Tomek Karolak, Marek Kacprzak oraz prekursorzy paratriathlonu w Polsce, czyli Jarek Skiba i Marcin Suwart. Startując w zawodach triathlonowych popularyzujemy wczesną diagnostykę autyzmu – mówi aktor Bartek Topa.

- Aż 15% wcześnie zdiagnozowanych maluchów ma szansę na samodzielne życie w przyszłości, a u pozostałych można znacznie ograniczyć skutki niepełnosprawności. Dlatego tak ważne jest promowanie wiedzy na temat konieczności wczesnego wykrywania autyzmu – mówi Joanna Grochowska, terapeuta i wiceprezes Fundacji SYNAPSIS, a prywatnie wielokrotna ultramaratonka.

- Cykl Garmin Iron Triathlon 2014 to pierwsza w Polsce impreza triathlonowa, w której każdy zawodnik pomaga. Z każdego zapisanego uczestnika na ten dystans, który opłaci wpisowe przekażemy Fundacji 5 zł. Środki pozyskane w ten sposób będą przeznaczone na program wykrywania autyzmu u niemowląt – tłumaczy Filip Szołowski z LABOSPORT Polska, organizator niedzielnych zawodów.

- Wszyscy jesteśmy sercem z osobami z autyzmem. Solidaryzujemy się z nimi zbierając i dedykując im uderzenia naszych serc w ramach Klubu „Biegiem na pomoc" na portalu Pulsstory.com. Do końca października chcemy zebrać 1 mld uderzeń. W tej akcji udział może wziąć każdy, kto uprawia sport – mówi aktor Piotr Nowak.

- Zapraszamy do udziału w akcji osoby uprawiające triathlon, bieganie, kolarstwo i inne dyscypliny sportu, ale także kibiców tych dyscyplin. Celem tegorocznej inicjatywy, poza promocją wczesnej diagnostyki autyzmu i zbiórką uderzeń serc, jest także zbiórka pieniędzy na diagnozę i terapię najmłodszych dzieci z autyzmem – tłumaczy Łukasz Kościuczuk z Fundacji SYNAPSIS.

Tak jak sportowcy, osoby z autyzmem mają niejeden cel do osiągnięcia, niejedną metę do przekroczenia: od umiejętności nawiązywania kontaktu wzrokowego, odpowiadania uśmiechem na uśmiech, komunikowania się, aż po rekord świata, jakim jest umiejętność samodzielnego życia.

Róbmy dobre wyniki dla osób z autyzmem!